news

17 فن آوری برتر بک اند (BACK-END)برای یادگیری در سال 2022

زبان های برنامه نویسی بک اند و فریم ورک های مناسب برای توسعه (Back-End) توسعه وب کار جذاب و پرطرفداری است اما لزوما کار راحتی نیست. برای ایجاد یک وب سایت نیاز به همکاری دو بخش مجزا است، فرانت اند (Front End) که زیبایی ظاهری سایت را به انجام می‌رساند و بک‌اند (Back End) که عهده دار کارهای پشت صحنه وب سایت است. در واقع با بک اند، موتور متحرک یک سایت، طراحی و ساخته می‌شود. آیا دوست دارید، درمورد انواع زبان‌های برنامه نویسی بک اند و فریمورک هایی که امکان توسعه بک‌اند را به ما می‌دهند، آشنا شوید؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

زبان‌های برنامه نویسی مناسب برای توسعه بک‌اند

تنوع زبان برای برنامه نویسی سمت سرور باعث گسترش روزافزون طراحی وب شده است. زبان‌های متفاوتی توانایی طراحی سایت و بک اند را به توسعه دهندگان می‌دهند. هر کدام از این زبانها دارای مزیت‌ها و معایبی هستند که با کمی جستجو می‌توانید اطلاعات دقیقی از آنها کسب کنید. در ادامه چند مورد از زبان‌های برنامه نویسی بک اند را بررسی می‌کنیم.

جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. از این زبان در تلفن‌های همراه، برنامه‌های دسکتاپ، طراحی وب، دستگاههای کارتخوان و خودپردازها و … استفاده می‌شود. آنچه جاوا را بسیار متنوع کرده، ماشین مجازی جاوا (JVM) است. “یکبار بنویس، همه جا اجرا کن” مفهومی است که جاوا با طراحی JVM موفق به پیاده سازی آن شد. ماشین مجازی جاوا مانند یک لایه میانی عمل می‌کند که می‌تواند کد را بر روی هر دستگاهی اجرا کند، صرف نظر از اینکه کد برای آن نوشته شده باشد.

در حالی که جاوا از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما زبان آسانی برای شروع یادگیری نیست. درک برخی مباحث جاوا برای مبتدیان، کمی مشکل است. از آنجایی که جاوا یک زبان محبوب و پرکاربرد است، از انجمن‌های پشتیبانی فراوانی در فضای آنلاین برخوردار است. در نتیجه در صورت برخورد به مشکلی و داشتن هر گونه سوال، می‌توان پاسخ را از آنان جویا شد. جاوا حوزه هایی مانند توسعه برنامه اندروید، توسعه وب سایت، اتصال به بانک اطلاعاتی، پردازش تصویر، توسعه برنامه‌های مبتنی بر GUI، شبکه سازی و غیره را برای شما فراهم می‌کند. شرکت هایی مانند Airbnb ، Uber ، Pinterest و غیره از جاوا استفاده می‌کنند.

پی‌اچ‌پی (PHP)

نزدیک به 79 درصد از کل وب سایتهای سطح جهان، با زبان PHP برنامه نویسی شده است. این زبان اولین بار در سال 1995 منتشر شد که گزینه‌های کمی برای ایجاد وب سایت‌های پویا وجود داشت. این زبان برنامه نویسی ابزارهای فراوانی را برای انتخاب، در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می‌دهد. یکی از قابل توجه‌ترین مزایای زبان PHP ، توانایی آن در تعامل آسان با بانکهای اطلاعاتی است.

پی اچ پی (PHP)

PHP   یک انتخاب بسیار خوب برای یادگیری زبان اول برنامه نویسی است. این زبان از منابع فراوان آموزشی و همینطور انجمن‌های پشتیبانی زیادی در اینترنت برخوردار است که می‌توانید در صورت نیاز، از آنها راهنمایی بگیرید. براساس وب سایت PHP می‌توانید از این زبان به جمع آوری اطلاعات فرم، تولید محتوای صفحات پویا، ارسال و دریافت کوکی ها، نوشتن اسکریپت سمت سرور و غیره استفاده کنید. شرکت‌های معروف Facebook ، Lyft ، Viber  و بسیاری دیگر، از PHP استفاده می‌کنند.

سی شارپ (C#)

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط مایکروسافت طراحی شده و روی فریمورک .NET اجرا می‌شود. C# از خانواده زبان C است و به زبان‌های C++ و Java شباهت دارد. این زبان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان بوده و یادگیری و استفاده از آن بسیار ساده است. از C# در توسعه برنامه‌های موبایل ، توسعه برنامه‌های دسکتاپ، ساخت بازی ها، توسعه وب سایت‌ها و غیره استفاده می‌شود. شرکت‌های بزرگی مانند ANSYS ، Wells Fargo ،  Unitedhealth Group و بسیاری دیگر از سی شارپ استفاده می‌کنند.

ویژوال بیسیک دات‌نت (Visual Basic.NET )

Visual Basic.NET (VB.NET) محصول مایکروسافت و یک زبان برنامه نویسی چند پارادیم، شی‌گرا است که در چارچوب .NET و برای توسعه دهندگان وب طراحی شده است. این زبان به برنامه نویس امکان می‌دهد تا از یک رابط گرافیکی (GUI) استفاده کند. ویژوال بیسیک  با برخورداری از نحوی ساده، برای ساختن برنامه هایی ساده، ایمن و شی‌گرا استفاده می‌شود. با VB.NET می‌توان به توسعه برنامه‌های دسکتاپ، توسعه نرم افزار موبایل، توسعه وب سایت، ساخت بازی و غیره استفاده کرد. شرکت هایی همچون Comcast ، USLI ، Gibson, Dunn & Crutcher و بسیاری دیگر از ویژال بیسیک استفاده می‌کنند.

روبی (Ruby)

روبی یک زبان شی گرا است که در سال 1995 توسط Yukihiro Matsumoto که به Matz معروف است، طراحی و ساخته شد. او این زبان را به گونه ای طراحی کرده است که برنامه نویسان مبتدی به سادگی بتوانند از آن استفاده کنند و در عین حال به اندازه کافی قدرتمند است که برنامه نویسان حرفه ای می‌توانند، تمام ابزار مورد نیاز خود را داشته باشند. به نظر متناقض می‌آید، اما این دوگانگی مدیون طراحی شی گرایی محض روبی و انتخاب دقیق  Matz در استفاده از ابزار زبان‌های دیگر نظیر Perl ، Smalltalk و Lisp است. از روبی می‌توان در توسعه وب سایت، توسعه برنامه‌های کاربردی موبایل، توسعه بازی‌های موبایل و غیره استفاده کرد. شرکت‌های بزرگی نظیر Codecademy ، AngelList ، RapGenius و غیره از روبی استفاده می‌کنند.

روبی (Ruby)

پایتون (Python)

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است، که در هر سیستم عاملی قابل استفاده است. پایتون می‌تواند برای پردازش متن، اعداد، تصاویر، داده‌های علمی، علم داده، هوش مصنوعی و درمورد هر چیز دیگری که ممکن است در رایانه ذخیره کنید، استفاده شود. از این زبان روزانه در عملیات جستجوی گوگل، وب سایت اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب، سازمان هوانوردی ناسا و بورس نیویورک استفاده می‌شود. پایتون نقش مهمی در موفقیت دیگر سازمان‌های تجاری، دولتی و غیرانتفاعی ایفا می‌کند.

این زبان یک انتخاب مناسب برای کسانی است که برای اولین بار قصد یادگیری برنامه نویسی را دارند زیرا نحو (Syntax) آن شبیه به کلمات انگلیسی است و نسبت به دیگر زبان‌ها یادگیری آن، آسان‌تر است. پایتون دارای منابع غنی آموزش اینترنتی و انجمن‌های پشتیبان آنلاین است، که برای رفع خطاهای احتمالی و هر گونه سوال کمک شایانی خواهند کرد. شرکتهای معروف Uber، Pinterest، Mozilla، Quora، Netflix و بسیاری دیگر از پایتون استفاده می‌کنند.

پرل (Perl)

Perl یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و سطح بالا است. این زبان در سال 1987 توسط لری وال (Larry Wall) برای پردازش متن مانند استخراج اطلاعات مورد نیاز از یک فایل متنی مشخص و برای تبدیل پرونده متنی به شکل دیگری، طراحی شد. پرل از نظر نحوی شبیه به زبان C است و یادگیری آن برای کسانی که به زبان‌های C و C++ آشنایی دارند، آسان است.

پرل (perl)

پرل هم از برنامه نویسی رویه ای و هم شی‌گرا پشتیبانی می‌کند. این زبان که مخصوص ویرایش متن طراحی شد، اکنون برای کارهای مختلفی از جمله مدیریت سیستم لینوکس، برنامه نویسی شبکه، توسعه وب و غیره استفاده می‌شود.  شرکت‌های معروفی همچون Facebook ، Northrop Grumman ، Lockheed Martin و بسیاری دیگر از Prel استفاده می‌کنند.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در سطح جهان است. از این زبان بیشتر در طراحی  فرانت اند استفاده می‌شد، اما با ظهور Node.js در چند سال گذشته، جاوا اسکریپت گزینه دیگری برای توسعه بک اند، محسوب می‌شود که این مسئله نشان‌دهنده اهمیت یادگیری زبان جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان وب است. تمام طراحان وب در حوزه فرانت اند مطمئنا با جاوا اسکریپت اخت شده اند اما توسعه دهندگان در حوزه بک اند، نیز بهتر است یادگیری جاوا اسکریپت را در برنامه‌های خود قرار دهند.

جاوا اسکریپت به دلیل فراگیر بودن، از انجمن‌های پشتیبانی آنلاین بسیار خوب و فعالی برخوردار است که در پیشرفت برنامه نویسان، نقش بسیاری دارند. از جاوا اسکریپت می‌توان در توسعه وب سایت ها، توسعه برنامه‌های موبایل، توسعه برنامه‌های دسکتاپ، ساخت بازی ها، سرورهای وب و غیره استفاده نمود. شرکت‌های بزرگی مانند Codecademy ، HotelTonight ، eBay ، Square  و غیره از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند.

 

فریمورک‌های محبوب توسعه بک‌اند

فریمورک یک چارچوب برنامه نویسی است که از مجموعه ای از کتابخانه‌ها و قوانین تشکیل شده است و برنامه نویس را قادر می‌سازد با کد نویسی کمتر، بهترین نتیجه را به دست آورد. بیشتر فریمورک‌ها از الگوی معماری نرم افزار Model–view–controller یا به اختصار MVC استفاده می‌کنند. در توسعه بک اند فریمورک‌های قدرتمند و متنوعی وجود دارد که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شوید.

لاراول (Laravel)

لاراول یک فریمورک توسعه وب و با زبان PHP نوشته شده است. این فریمورک ساختار زبانی عالی که از معماری MVC استفاده می‌کند. Laravel تلاش می‌کند با کاهش کارهایی مانند تایید اعتبار، مسیریابی، نشست‌ها و ذخیره سازی که در اکثر پروژه‌های وب انجام می‌شود، توسعه وب را ساده‌تر کند.

لاراول (Laravel)

انتخاب این فریمورک برای توسعه وب در بین برنامه نویسان رو به افزایش است و همین باعث شده که لاراول از انجمن‌های پشتیبان آنلاین خوبی برخوردار باشد که در صورت رخ دادن هرگونه مشکلی می‌تواند کمک حال بسیار خوبی برای توسعه دهندگان باشد.

جنگو (Django)

جنگو یه فریمورک تحت زبان پایتون است که با از فلسفه batteries included پیروی می‌کند. این بدان معنی است که جنگو می‌تواند پاسخگوی همه نیازهای برنامه نویسان باشد. به این ترتیب نیاز به استفاده از ماژول‌های خارج از چارچوب ندارد. جنگو برای ساخت برنامه‌های بزرگ استفاده می‌شود و برای ساخت برنامه‌های خیلی کوچک انتخاب مناسبی نیست، به همان علتی که هیچکس برای انتقال دو نفر مسافر، یک اتوبوس کرایه نمی‌کند، استفاده کردن از امکانات بی‌شمار جنگو برای کارهای کوچک، کار بیهوده ای است.

جنگو(django)

جنگو روش‌ها و ابزارهایی را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد تا بتوانند یک سایت ایمن و بی نقص را طراحی کنند. Disqus ، Mozilla ، National Geographic ، Pinterest و Instagram  چند مورد از وب سایت‌های بزرگی هستند که با استفاده از جنگو ساخته شده اند.

فونیکس (Phoenix)

Phoenix یک فریمورک مدرن برای توسعه بک اند است که با استفاده از زبان برنامه نویسی الیکسیر نوشته شده است. این فریمورک با ماشین مجازی ارلانگ (Erlang’s Virtual Machine) کار کرده و از معماری MVC پیروی می‌کند. با توجه به اینکه الیکسیر یک زبان کاربردی است، ممکن است به اندازه زبان‌های شی گرا محبوب نباشد، اما برای ساختن برنامه‌های کاربردی مقیاس پذیر و پایدار و بهره وری در سطح بالایی قرار دارد. فونیکس به لطف الیکسیر و ویژگی مانند concurrency به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌های بهینه طراحی کنید.

ای‌اس‌پی‌دات‌نت (ASP.Net)

ASP.NET یک فریمورک برنامه وب، ساخت مایکروسافت است که امکان طراحی وب سایت با استفاده از زبان‌های C#  ، Visual Basic (VB) و غیره را به برنامه نویسان می‌دهد. دات نت در سال 2016 منبع باز شد. کدهای آن بسیار پایدار و قابل اعتماد است و این باعث شده که انتخابی محبوب برای برنامه نویسان باشد.

اسپرینگ (Spring)

اسپرینگ محبوب‌ترین فریمورک سمت سرور نوشته شده با زبان جاوا است. این فریمورک یکی از بهترین گزینه‌ها برای توسعه بک اند محسوب می‌شود و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های سازمانی ساده، قابل اعتماد و مقیاس پذیر طراحی کنند. Spring از الگوی معماری MVC استفاده می‌کند و از مستندات عالی برای توسعه دهندگان برخوردار است.

اسپرینگ(spring)

کیک‌پی‌اچ‌پی (CakePHP)

کیک‌پی‌اچ‌پی یک فریمورک توسعه سریع برای PHP است. این فریمورک در سال 2005 به بازار عرضه شد و اکنون به عنوان یک فریمورک مدرن PHP شناخته می‌شود. CakePHP یک معماری گسترده برای توسعه، نگهداری و استقرار برنامه‌های کاربردی فراهم می‌کند و به برنامه نویسان PHP در همه سطوح امکان می‌دهد، به سرعت برنامه‌های وب قدرتمندی توسعه دهند. CakePHP از طراحی مهندسی MVC استفاده می‌کند و انتخاب مناسبی برای توسعه برنامه‌های کوچک و بزرگ محسوب می‌شود.

کیک پی اچ پی (CakePHP)

فلسک (Flask)

فلسک یه فریمورک ساده و سبک مبتنی بر زبان پایتون که در عین حال بسیار قدرتمند است. این فریمورک به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا یک برنامه وب با کیفیت و بسیار سبک ایجاد کنند. علاوه بر این، فریمورک فلسک نه تنها به سرعت راه اندازی می‌شود، بلکه بسیار انعطاف پذیر است. Flask مستندات گسترده ای را ارائه می‌دهد که برای برنامه نویسان پایتون، عالی است.

اکسپرس (Express)

اکسپرس یک فریمورک سریع و محبوب از  Node.js است. اکسپرس به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از پرطرفدارترین فریمورک‌های تحت وب است. این محبوبیت باعث استفاده شرکت‌های معتبری همچون  Accenture ، IBM ، Uber و بسیاری دیگر، از این فریمورک شده است.

اکسپرس(Express)

این فریمورک برخی از ویژگی‌های اصلی اش را بدون مشاهده ویژگی‌های Node.js فراهم می‌کند و غیر همزمان از عملکرد قوی Node.js بهره می‌برد. اکسپرس کاملا انعطاف پذیر است و از برنامه‌های کامل و همچنین REST API نیز پشتیبانی می‌کند. شاید بزرگترین اشکال در اکسپرس (حداقل برای مبتدیان) این واقعیت است که هیچ روش مشخصی برای انجام کارها وجود ندارد.

روبی‌آن‌ریلز (Ruby on Rails)

Ruby on Rails یک فریمورک توسعه وب است که با روبی نوشته شده است و از معماری  MVC بهره برده است. این فریمورک محبوب، مورد علاقه بسیاری از توسعه دهندگان قرار گرفته است. Airbnb, GitHub, Hulu  و Shopify  از کاربران اصلی Rails هستند. ریلز یک فریمورک دوست داشتنی برای مبتدیان محسوب می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا خیلی سریع، شروع به توسعه وب کنند.

روبی آن ریلز(Ruby on Rails)

جامعه ریلز در انجمن‌های پشتیبان آنلاین کاملا قابل اعتماد و دوستانه هستند.ریلز از مستندات و آموزش‌های بسیاری برخوردا است که می‌تواند به پیشرفت شما در Ruby on Rails کمک می‌کند. روبی‌آن‌ریلز، مجهز به مجموعه ای از ابزارها است که به شما امکان می‌دهد به سادگی کارهای اصلی را انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید با یک خط کد قادر به ساخت یک بلاگ اساسی باشید.